Lyties tapatybė

Lyties tapatybė – tai asmens lytinė tapatybė, su ja paprastai siejamas elgesys ir savybės. Lytis paprastai skirstoma į vyrišką arba moterišką. Skirtingose visuomenės grupėse lyties požymiai gali labai skirtis.

Lyties tapatybė neturėtų būti painiojama su lyties sąvoka, kuri reiškia biologines ir fiziologines vyrų ir moterų savybes. Nors daugeliu atvejų asmens lytis ir lyties tapatybė sutampa, tačiau taip yra ne visada. Pavyzdžiui, transseksualus asmuo gali būti gimęs vyru, bet nusprendęs gyventi kaip moteris.

Su lytimi siejamos įvairios savybės, priklausančios nuo konteksto, kultūros ir kilmės šalies. Pavyzdžiui, daugelyje Vakarų pasaulio šalių moterys dirba už mažesnį atlyginimą nei vyrai. Saudo Arabijoje vyrai vairuoja, o moterys – ne, o Vietname moteris rūko rečiau nei vyras. Tokie visuomenės lūkesčiai kartu su asmeniniu požiūriu į vyriškumą ir moteriškumą formuoja asmens lyties tapatybę. Ši lytinė tapatybė pasireiškia kaip lyties išraiška.

Paprastos etiketės, tokios kaip „vyriškas” ir „moteriškas”, neatsižvelgia į visą lytinės tapatybės ir išraiškos spektrą. Mūsų lytį formuoja įvairios įtakos, įskaitant bendravimą su šeima ir draugais, kultūrą, kurioje gyvename, tikėjimą ir žiniasklaidą. Daugybė visuomenės aspektų, pradedant žaislais, su kuriais žaidžia vaikai, ir baigiant drabužiais, kuriuos dėvi suaugusieji, yra susiję su lytimi.

Daugelis žmonių linksta prie tų visuomenės komponentų, kurie siejami su jų laukiama lytimi, tačiau taip yra ne visada. Terminu „lyčių įvairovė” pripažįstama, kad žmonių pomėgiai kartais neatitinka lyties normų.

Asmuo taip pat gali identifikuotis kaip kintančios lyties, jei nemano, kad vyriškos ar moteriškos lyties etiketės tiksliai apibūdina jo lytį, arba jei jis svyruoja tarp identifikavimo kaip vyriškos ar moteriškos lyties.

Parašykite komentarą