Tobulos nemonogaminių santykių struktūros nėra. Kad ir koks poliamorijos tipas jums ir jūsų partneriui (-iams) tiktų arba netiktų, jei jūs ir jūsų mylimi žmonės esate laimingi, vadinasi, elgiatės teisingai.
Ar meilė gali turėti tobulą formą? Ar egzistuoja koks nors platoniškas meilės idealas, kuris turėtų būti sekso ir santykių standartas? Jei esate monogamiški, ypač jei tai turi pagrindą kultūroje ar religijoje, šis atsakymas gana dažnai būna konkretus ir nepajudinamas.
Tačiau ką daryti, jei priklausote grupei, kuri pritaria idėjai vienu metu turėti intymių / seksualinių santykių su daugiau nei vienu asmeniu?
Etiškai nemonogamiškų (ENM) santykių dinamika – kuri gali apimti poliamoriją, svingerystę ir atvirus santykius, bet jais neapsiriboja – yra ir buvo norma įvairiose kultūrose ir laikotarpiuose. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad dažnai monogamija reklamuojama kaip santykių standartas visame pasaulyje ir visoje žmonijos istorijoje, nors iš tikrųjų taip nėra. Tie, kurie šiandien praktikuoja arba eksperimentuoja su poli/ENM dinamika, gali pasimokyti ir pasisemti įkvėpimo iš kultūrų ir laikotarpių, kuriuose tokie santykiai buvo norma.
Bendrauti su keliais seksualiniais partneriais vienu metu yra normalu, tačiau tai nereiškia, kad tai visada lengva. Kai reikalai tampa sudėtingi – o jie greičiausiai kada nors bus sudėtingi – poliamorijos atveju, gali būti lengva pagalvoti, kad kažkaip susipainiojote jūs arba žmonės, su kuriais bendraujate. Kad viskas turėtų būti taip ar kitaip, ir tada viskas bus puiku ir (arba) gražu.
Tiesą sakant, kaip iš tikrųjų nėra tobulos formos, taip niekada nėra (ir negali būti) idealios formos nemonogaminiams santykiams. Tai nėra blogai. Toli gražu ne. Tiesą sakant, dažnai būtent tai ir yra gražu daugpatystėje: tik nuo dalyvaujančiųjų priklauso, ar jie suteiks jai gyvybės ir, svarbiausia, laimės. Atsakymas yra, labai paprastai tariant, „viskas tinka, kas tinka”.
Vis dėlto gali būti smagu sužinoti apie kelias unikalias ir įdomias nemonogamijos formas. Ar kuris nors iš šių santykių stilių skatina jūsų kūrybinius santykius?
Galbūt jus įkvėps išbandyti vieną iš jų arba visus kartu su savo partneriais. Jei jie pasiteisins, bus fantastiška. Jei ne, dar yra daugybė galimybių, kurias reikia ištirti.
Bendravimas nemonogaminiuose santykiuose
Prieš pereidami prie sąrašo, pakalbėkime apie bendravimą.
Tikriausiai apie tai girdėjote ne kartą, bet visada verta pakartoti. Esant nemonogamiškiems santykiams, atvirumas ir nuoširdumas išsakant savo jausmus tiems, su kuriais esate susiję, gali būti labai svarbus norint išlaikyti bet kokius santykius – ypač kai tai susiję su daugiau nei vienais santykiais.
Tai taip pat reiškia, kad reikia ne tik kalbėtis, bet ir išklausyti visus susijusius asmenis. Vienpusis bendravimas nėra tikras bendravimas: Tai kalbėjimas ne kažkam, o su kažkuo. Taip pat nepaprastai svarbu bendrauti su savimi. Būnant poliamoriniu gali prireikti daug savęs pažinimo ir augimo, o vengimas spręsti savo problemas arba, dar blogiau, jų išliejimas ant partnerių yra beveik garantuotas būdas sugriauti pasitikėjimą, kuris yra toks svarbus būnant poliamoriniu.
Taigi kalbėkitės, klausykitės, mokykitės apie save ir būkite pasirengę atsitraukti, padaryti pertrauką ir priimti pokyčius.
Dabar pasinerkime į keturis poliamorijos tipus:
1. Santykių anarchija
Ne tiek stilius ar forma, kiek unikali rūšis – santykių anarchiją geriausiai galima apibūdinti kaip meilę be konkretaus apibrėžimo.
Santykių anarchistas į savo ryšius su kitais žmonėmis gali žiūrėti ne pagal tokias etiketes kaip „pagrindinis”, „antrinis”, „partneris” ar net „draugas”, bet kaip į savo unikalų meilės ar sekso skonį.
Jei kiti žmonės į savo daugialypius santykius žvelgia kaip į tinklą, santykių anarchistas gali matyti ne struktūrą, o kintančią ir besikeičiančią žmonių galaktiką. Vieni ateina, kiti išeina, o kai kurie laikui bėgant tampa labiau ar mažiau intymūs.
2. Blynų poliamorija
Tai žaismingas mūsų pačių sugalvotas terminas. Jis reiškia nemonogamiškus santykius, kuriuose visi dalyvaujantys dalijasi bendra veikla ar net gyvena kartu. Tai tarsi blynų valgymas ryte. Reikalas tas, kad būti „blynų poli” tinka ne visiems. Daugelis nesijaučia patogiai dėl tokio lygio intymumo su kitais.
Pavyzdžiui, valgyti blynus su mano partnerio partneriu gali būti gerai, bet valgyti juos su mano partnerio partnerio partneriu (tikrai turime gauti geresnį polinksnių žodyną) gali būti per daug.
3. Su rykštėmis ir grandinėmis
Buvimas BDSM formos poliamoriniuose santykiuose turi savų privalumų ir galimų trūkumų. Didelis pliusas daugeliui yra aiški ir net sutartinė viso to struktūra. (Tai reiškia, kad Dominantas, aiškiai išklausęs nuolankiojo rūpesčius ir poreikius, išdėsto atvirų santykių formą).
Minusas gali būti, jei paklusniojo vaidmuo trukdo išreikšti savo poreikius ir rūpesčius. Dėl šios priežasties visada pravartu visiems dalyvaujantiems atsisakyti vaidmenų ir vietoj to kalbėtis vienas su kitu kaip su tuo, kas jie yra kaip asmenybės. Ir, žinoma, visada būkite pasirengę prireikus ką nors pakeisti.
4. Nesubalansuota poliamorija
Jei blynų poliamorija yra susijusi su darnia žmonių grupe, o santykių anarchija – su priešingybe, tai tai, ką būtų galima pavadinti „nesubalansuota poliamorija”, yra kažkur tarp šių dviejų reiškinių. Sakydami nesubalansuota, neturime omenyje emociniu požiūriu. Greičiau tai yra tada, kai dviejų žmonių poli grupėje santykiai gali būti visai kitokie nei su kitais dalyvaujančiais.
Tai gali būti situacija, kai pora turi ir išorinių meilužių, arba kai pagrindinę grupę sudaro trys ar daugiau asmenų, kurie taip pat turi kitų santykių. Šie skirtumai gali būti bet kokie, pradedant teisėta santuoka, namais, vaikais ir baigiant BDSM stiliais, pavyzdžiui, „cuckolding”.
Galiausiai idėja yra ta, kad visiškai normalu, jog poli santykiai gali būti viena prasme stiprūs, o kita prasme atsitiktiniai. Atminkite: Viskas tinka, kas tinka.
Visi už vieną, vienas už visus
Tikimės, kad jau pradedate suprasti, jog poliamoriniai santykiai nėra idealus, o veikiau kintantis, besivystantis dalykas. Tikrai negali būti vadovo, kaip sukurti „tobulą” nemonogaminę struktūrą, nes pagrindinės sudedamosios dalys yra nuostabiai netobuli žmonės.
Pasitelkdami jūrinį pavyzdį, kai esate daugpatystės situacijoje ir viskas girgžda ir trūkčioja, įgaunate vandens, o emocinis skendimas neišvengiamas, nepasiduokite vienam laivui. Pagalvokite apie galimybę išbandyti naują laivą.
Ir pasistenkite nepamiršti, kad bet kokių santykių, taip pat ir tų, kuriuose yra daugiau nei du žmonės, tikslas yra pats tyriausias ir gražiausias dalykas: Kad jūs ir jūsų mylimi žmonės būtų laimingi.